Jak olejować włosy? Wybierz swój ulubiony sposób!

Jak olejować włosy, by osiągnąć zadowalające efekty? Metod olejowania jest kilka – poznając je wszystkie, możesz wybrać tę, która pozwoli Ci w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć wymarzone rezultaty, a więc zdrowo i pięknie wyglądające włosy! Chcesz, by Twoje kosmyki zachwycały swoją kondycją? Były pełne blasku i energii? Musisz o nie odpowiednio zadbać. Nie wystarczy mycie ich zwykłym szamponem, nakładanie odżywki czy sporadycznie także maski. Swoją pielęgnację musisz uzupełnić o dobroczynne oleje, które działają na włosy kompleksowo.

Jak olejować włosy? Po co w ogóle to robić?

Zanim odpowiemy na pytanie „jak olejować włosy”, należy najpierw dowiedzieć się, dlaczego warto to robić. Olejowanie nie jest chwilowym trendem i wymysłem włosomaniaczek, a sposobem, który w realny i widoczny sposób poprawia kondycję i wygląd kosmyków.

Oleje nakładane na włosy, działają nie tylko na ich powierzchni, tworząc warstwę ochronną, ale docierają również do ich wnętrza – wzmacniają cebulki, regenerują uszkodzenia w strukturze kosmyków, a dzięki temu, że poprawiają ich kondycję od środka, kosmyki pięknie prezentują się również na zewnątrz.

Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy olej zostanie odpowiednio dobrany do rodzaju naszych włosów. Jest to w zasadzie najbardziej istotne, gdyż nie każdy olej będzie odpowiedni do konkretnego typu kosmyków. Wybierając olej, należy kierować się porowatością włosów, czyli stopniem rozchylenia łuski włosa, a ta może być niska, średnia lub wysoka.

Choć oczywiście nie są to twarde zasady, w przypadku włosów wysokoporowatych sprawdzą się między innymi oleje: z pestek malin, z ogórecznika, konopny, lniany, z czarnuszki, z pestek winogron, z czarnego bzu czy nasion bawełny. Włosy średnioporowate polubią się olejami: ze słodkich migdałów, arganowym, awokado, tamanu, kameliowym, słonecznikowym, czy oliwą z oliwek, a kosmyki o niskiej porowatości chociażby z kokosowym, palmowym oraz babassu.

Olejowanie włosów jest prostym zabiegiem, który w kompleksowy sposób pielęgnuje kosmyki. W efekcie są one odżywione i nawilżone, lśniące, elastyczne i gładkie. Przestają się puszyć, plątać – stają się łatwiejsze w rozczesywaniu. Ponadto, oleje zabezpieczają kosmyki przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ubytki i uszkodzenia zostają zrekonstruowane, a dzięki temu włosy stają się sypkie i przyjemne w dotyku.

Jak olejować włosy? Najpopularniejsze metody

Jak olejować włosy? Metod jest kilka. Każda polega na nanoszeniu oleju na kosmyki – zwykle na całej długości pasm, choć można ograniczyć się wyłącznie do końcówek. Każdorazowo zaleca się jednak, by do zabiegu wykorzystać oleje nierafinowane.

Co ważne, oleje należy nakładać na w miarę czyste włosy. Oczywiście nie trzeba ich wcześniej myć, ale nie powinny być tłuste ani nasycone produktami do stylizacji włosów. Pamiętajmy też, że z ilością oleju nie należy przesadzać, trzeba również pilnować czasu, przez jaki trzymamy go na kosmykach i przede wszystkim zadbać o jego dokładne zmycie.

A teraz do sedna, czyli odpowiedzi na pytanie „jak olejować włosy?”. Jak już wspomniano, metod może być kilka. Wybór odpowiedniej uzależniony jest m. in. od wyjściowej kondycji kosmyków, a także czasu, jakim dysponujemy.

Olejowanie na suche włosy - jest najlepszy sposobem dla początkujących, bowiem na suchych kosmykach doskonale widać, na które partie włosów, olej jeszcze nie został naniesiony. Po aplikacji oleju, należy go pozostawić na minimum godzinę, a w przypadku włosów mocno zniszczonych, nawet na całą noc. Po tym czasie zmywamy olej za pomocą łagodnego szamponu.

Olejowanie na mokre włosy - jest analogiczną metodą, do aplikacji olejów na sucho. W tym przypadku olej aplikuje się po prostu na wilgotne kosmyki i pozostawia na co najmniej pół godziny. Oczywiście, jeśli mamy czas, warto potrzymać olej na włosach przez godzinę lub dwie.

Olejowanie na podkład - oznacza, że przed aplikacją kluczowego produktu, na kosmyki nanosimy maseczkę nawilżającą, np. przygotowaną samodzielnie z nasion siemienia lnianego. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku włosów mocno suchych oraz zniszczonych, gdyż olej utrzymuje nawilżenie, które zostało dostarczone wraz z podkładem.

Olejowanie na odżywkę lub maskę - zabieg ten doskonale nawilża, odżywia, ale i regenerują. Produkt należy nałożyć pod olej lub na olej. Można też wcześniej wymieszać oba produkty. Mieszanka powinna pozostać na włosach przez ok. 30 minut.

Bardzo ważne jest prawidłowe zmywanie oleju. Włosy można umyć jak zwykle delikatnym szamponem, ale łatwiejszą metodą będzie emulgowanie oleju, a więc zmywanie go za pomocą odżywki bądź maski.

Jak widać, olejowanie włosów nie jest skomplikowanym zabiegiem. Może go wykonać dosłownie każdy we własnym domu. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego oleju, a więc dobranego idealne do potrzeb i problemów swoich włosów.