Włosy niskoporowate i ich pielęgnacja. Jak o nie dbać?

Włosy niskoporowate są marzeniem niemal każdej kobiety. Są idealnie lśniące, pełne blasku, lejące się – wyglądają pięknie i zdrowo, jednak, by zachowały swoją kondycję, należy o nie właściwie zadbać i pielęgnować je w sposób świadomy. Porowatość włosów jest terminem, który odnosi się do kondycji włosów i określa poziom odchylenia łuski od powierzchni kosmyków. Na tej podstawie wyróżnia się włosy wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Każdy rodzaj wymaga zupełnie innej pielęgnacji i stosowania odmiennych kosmetyków. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o włosy o niskiej porowatości.

Włosy niskoporowate: jakie to? Jak wyglądają?

Włosy niskoporowate, w odróżnieniu od kosmyków o wysokiej i średniej porowatości, wyglądają zdrowo i zachwycają swoją kondycją. Nie dziwi więc, że są marzeniem większości kobiet, które starają się poprawić wygląd i stan swoich włosów. Klucz do sukcesu tkwi jednak w świadomości, a więc dokładnym rozpoznaniu rodzaju swoich kosmyków i doborze właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Porowatość włosów, jak już zostało wspomniane, odnosi się do stopnia rozchylenia łusek włosa. Im bardziej rozchylone, tym bardziej zniszczone, matowe i przesuszone są kosmyki. Jeśli łuski przylegają do siebie i są zwarte, mamy do czynienia z kosmykami o niskiej porowatości.

Jak wyglądają włosy niskoporowate? Zazwyczaj są wygładzone, lejące się, nie puszą się i nie elektryzują, a do tego są idealnie miękkie, elastyczne i pełne blasku. Po prostu wyglądają zdrowo. Oczywiście, niekiedy mogą być też niesforne i sprawiać pewne problemy, przykładowo, mogą być trudne w stylizacji.

Jednocześnie należy podkreślić, że bez przemyślanego planu pielęgnacyjnego, w tym stosowania niewłaściwych, nadmiernie obciążających pasma produktów, kondycja kosmyków może się znacznie pogorszyć, dlatego niezwykle ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób dbać o włosy o niskiej porowatości.

Włosy niskoporowate – pielęgnacja. Co warto wiedzieć?

Włosy niskoporowate, z uwagi na to, że są najmniej zniszczone, nie są aż tak absorbujące w kwestii pielęgnacji. Należy natomiast wziąć pod uwagę, że porowatość nie jest stałą cechą i może ulec zmianie – zwłaszcza, jeśli nasza pielęgnacja będzie błędna lub też, gdy będziemy stosować nieodpowiednie kosmetyki do włosów.

Kondycja kosmyków może pogorszyć się w wyniku:

  • zbyt częstych i zbyt agresywnych zabiegów fryzjerskich (np. rozjaśnianie, nadmierne farbowanie),
  • częstego stosowania urządzeń do stylizacji na gorąco (np. suszarka, prostownica, lokówka),
  • na skutek nadmiernego promieniowania słonecznego,
  • nieodpowiedniej pielęgnacji.

Jeśli zależy Ci zatem, by zachować zdrowy wygląd włosów, musisz dbać o to, by kosmyki z niskoporowatych, nie stały się włosami o średniej bądź wysokiej porowatości. W tym celu musisz dogłębnie rozpoznać ich problemy i potrzeby pielęgnacyjne, a także wiedzieć, jakich kosmetyków powinnaś używać i jakie składniki powinny one zawierać. 

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Jak dbać o włosy niskoporowate? Umiejętnie i świadomie. Tak naprawdę wystarczy nam kilka kosmetyków, jednak muszą być one ukierunkowane na potrzeby włosów o niskiej porowatości. Ich formuły powinny być delikatne, a także pozbawione sztucznych substancji czy syntetycznych dodatków (np. SLS, SLES).

Do mycia włosów warto wybierać szampony peelingujące, które jednocześnie dbają o skórę głowy. Wskazane są również produkty bazujące na naturalnych składnikach. Doskonałą propozycją są także szampony micelarne.

Jednocześnie należy pamiętać, że ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego preparatu, ale i poprawne mycie głowy. Szamponu nie należy bowiem nanosić bezpośrednio na włosy! Uprzednio należy go rozcieńczyć i spienić, a następnie delikatnie rozprowadzać na kosmykach.

By wiedzieć, jak dbać o włosy niskoporowate, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nic nie jest dane zawsze, a ich porowatość może się zmienić. Dlatego, mimo że nasze włosy są w dobrej kondycji, nie można zapominać o ich nawilżaniu, odżywianiu i regeneracji, dlatego maski i odżywki muszą znaleźć się w naszej pielęgnacyjnej rutynie.

Włosy niskoporowate kochają również oleje! Jednak nie wszystkie, dlatego należy wiedzieć, jakie są pożądane w ich pielęgnacji, bowiem te, które nadmiernie obciążają kosmyki, mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

W przypadku włosów o niskiej porowatości, z pewnością sprawdzą się oleje: kokosowy, babassu czy sosnowy. Pożądane są również masła, przede wszystkim kakaowe, mango, murumuru czy shea. Produkty te należy stosować regularnie, ale oczywiście z umiarem, np. 1-2 razy w tygodniu.

Włosy niskoporowate, choć niekiedy mogą być niesforne, nie są tak naprawdę wymagające w pielęgnacji. Najważniejsze to wiedzieć, jakie substancje są w ich przypadku pożądane, by uniknąć tych składników, które mogą je nadmiernie obciążyć. I pamiętaj, że jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, musisz o nie odpowiednio zadbać!