Woda brzozowa w pielęgnacji włosów i skóry

Woda brzozowa wykazuje mnóstwo cennych właściwości kosmetycznych. Z powodzeniem można stosować ją na skórę oraz włosy w czystej postaci, ale bardzo często też jest jednym z kluczowych składników formulacji kosmetycznych. Dlaczego warto skorzystać z jej cudownych właściwości? Moda na naturalną pielęgnację trwa w najlepsze. Coraz więcej osób sięga po naturalne substancje i wykorzystuje je z korzyścią dla swojej skóry oraz włosów. Woda z brzozy idealnie wpisuje się w ten trend, dlatego z jej właściwości korzysta już nie tylko przemysł spożywczy, ale również kosmetyczny.

Woda brzozowa, czyli prawdziwe bogactwo składników

Woda brzozowa (oskoła) pozyskiwana jest z pnia brzozy. Wykonuje się w nim otwory, wprowadza do środka rurkę lub lejek, za pomocą których sok przedostaje się do podstawionego naczynia. Ten naturalny produkt możliwy jest do pozyskania wyłącznie wczesną wiosną.

Co ważne, sok pozyskany bezpośrednio z pnia brzozy, nadaje się do spożycia przez 3-4 dni. Pełen jest składników odżywczych, które dobroczynnie oddziałują na cały organizm. By wydłużyć jego trwałość, sok łączony jest z alkoholem etylowym, który z jednej strony wpływa na świeżość produktu, a z drugiej, zachowuje wszystkie właściwości prozdrowotne soku. Powstały roztwór nie jest natomiast przeznaczony do spożycia – idealnie sprawdzi się natomiast jako preparat na włosy oraz skórę.

Woda z brzozy ma wiele kosmetycznych zastosowań. Warto jednak pamiętać, że dodatek alkoholu, może prowadzić do przesuszenia skóry, dlatego podczas kuracji należy zachować szczególną ostrożność.

Woda brzozowa z reguły jest bezbarwna, niekiedy lekko mętna. Nie ma zapachu, a w smaku jest słodka z uwagi na to, że zawiera ksylitol. Jej wyjątkowe właściwości to zasługa bogatego składu. Znajdują się w niej aminokwasy, cukry, peptydy, sole mineralne oraz kwasy organiczne.

Woda brzozowa na włosy i skórę

Woda brzozowa na włosy i skórę – jeśli regularnie stosowana – może przynieść wymierne efekty pielęgnacyjne. Najczęściej wykorzystywana jest jako tonik – w przypadku skóry, a także jako wcierka w przypadku włosów.

Przede wszystkim znana jest z właściwości pobudzających porost włosów, dlatego jest to doskonały sposób na nadmierne wypadanie kosmyków. Wodę brzozową delikatnie wmasowuje się w skalp (nie należy aplikować jej na włosy), pozostawia na co najmniej kilka godzin, a najlepiej całą noc, a następnie należy umyć kosmyki.

Woda brzozowa idealnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów osłabionych oraz nadmiernie wypadających. Preparat odżywia cebulki, ale też stymuluje wzrost nowych włosów. Już po kilku tygodniach zauważymy na naszej głowie tzw. baby hair. Ponadto, roztwór ten dodaje kosmykom blasku, a jednocześnie może wspierać leczenie łupieżu.

Woda z brzozy w przypadku skóry, zazwyczaj wykorzystywana jest jako tonik. Doskonale radzi sobie z przebarwieniami i plamami, ale też znakomicie rozjaśnia cienie pod oczami, czy też redukuje nadmiar sebum. Ponadto, niweluje zaskórniki i zmniejsza widoczność rozszerzonych porów. Szczególnie polecana jest cerze tłustej oraz problemowej, jednak z jej właściwości skorzysta również cera dojrzała.

Wodę brzozową można przygotować samodzielnie, jednak na rynku beauty obecnych jest mnóstwo produktów wzbogaconych o wodę z brzozy. Doskonale uzupełnia pielęgnację – niweluje wiele problemów ze skórą oraz włosami – w całkowicie naturalny sposób.